Metsamõisa õpperada, punkt nr 1

Koordinaadid: N: 59° 3' 29,72'' E 26° 0' 10,68''

metsounapuu640Mets-õunapuu (Malus sylvestris) on kuni 10 m kõrge tiheda laiuva võraga puu, mis võib kasvada ka põõsakujulisena. Siinse puu kõrgus 12 m. Meenutab välimuselt aed-õunapuud. Üheks lihtsaks tunnuseks, mille järgi neil vahet teha, on lehtede alapinna karvasus. Aed-õunapuu leht on alt tugevasti karvane, mets-õunapuu oma aga paljas (vaid noor leht on nõrgalt karvane). Puitu kasutatakse tisleri- ja treimistöödel. Vanasti valmistati sellest tuulikute  hammasrattaid, höövlipakke ja muid esemeid, mis pidid olema hästi vastupidavad. Et puit on punakat tooni ja raudkõva, võrdles rahvasuu seda vasega.

Nii nagu aed-õunapuu lehtedest, saab ka kuivatatud mets-õunapuu lehtedest aromaatset teed. Õunaleheteel on raviomadusi, ta aitab vältida veresoonte lupjumist. Enne aed-õunapuu jõudmist Eesti aladele kasutati väikeseid kibehapusid vilju toiduks, selleks lasti nad talvel läbi külmuda ja tarvitati peale ülessulamist, kui maitse oli tunduvalt mahenenud.

Mets-õunapuud kasutatakse ka kultuursortide silmastamis- ja pookealusena. Mets-õunapuu on III kategooria liigina looduskaitse all.

Ülesanded:

  1. Mõõda puu ümbermõõt.
  2. Kirjelda puu kasvukohta ning määra põhja ilmakaare suund.
  3. Milleks kasutatakse metsaõunapuu puitu?