Metsamõisa õpperada, punkt nr 18

Koordinaadid: N: 59° 3' 22,87'' E 26° 0' 38,06''

korge-maasikasOled jõudnud ilmselt tuttavate lehtede vahele. Kui kõnnid õpperajal kevadel, on tuttavad ka õied – tegemist on tõepoolest maasikatega. Kuid miski on nende taimede juures siiski teistmoodi, kui tavaliste aed- või metsmaasikate puhul. Tegemist on teise maasikaliigi - kõrge maasikaga (Fragaria moschata).

Maasika (Fragaria) perekonda kuulub kokku 12 liiki parasvöötme taimi põhjapoolkeralt ja Tšiili lõunaosast. Vaid kolme liigi kodumaa on Euroopas – metsmaasika, kõrge maasika ja muuluka.

Siin metsapargis kasvab kõrget maasikat seeõttu, et varasematel aegadel on seda liiki püütud kasvatada nagu tänapäeval aedmaasikat. Taime nimetus tuleneb tugevast kasvust (kuni 40 cm, seega ligikaudu poole kõrgem metsmaasikast) ja tema õisik ulatub kindlalt üle lehestiku. Seda liiki maasikad kasvavad meil varjulistes sega- ja lehtmetsades, metsistunud parkides ja kalmistutel. Kõrge maasika õied on enamasti ühesugulised, sageli on taim kahekojaline, see tähendab eraldi isas- ja emastaimi. Viljub ta meil harva, maasika nn. ebavili on metsmaasika omast suurem ja heledam, väga mahlane ja maitsev. Kõrge maasika sorte tuntakse alates XVI sajandist. Teda on kasutatud aedmaasika sordiaretuses.

Loe lisaks:

www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/EL/vanaweb/9706/maasikas.html
pargililled.weebly.com/kotilderge-maasikas.html

Ülesanded:

Palun leia rohurindest kõrge maasika taimed.
1.    Mis iseloomustab kõige ilmekamalt kõrget maasikat?
2.    Kuidas nimetakse maasika vilja?
3.    Kuidas nimetatakse maasika seemet?